Oya Bale’de Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Oya Bale Okulu ülkemizde bale, dans ve müzik eğitimi konusunda ilk açılan okullardan biridir. Açıldığı 1967 yılından bu yana kesintisiz bir şekilde eğitime devam etmektedir.

Bale 4-5 yaşından itibaren doğru bir eğitimle başlarsa, çocuğun fiziksel gelişimi yanında sosyal gelişimini de katkı sağlar. Bale çalışmaları klasik müzik eşliğinde yapıldığından aynı zamanda öğrencide üstün bir sanat zevki gelişir. Çocuk yaşta esneklik, denge, zarafet ve incelik kazanan genç balerin ve baletler, her sezon sonunda hazırlanan resitalle sahneye çıkarak kendilerine güven kazanırlar.

Bale Okulumuzun eğitmenleri konservatuarlı ve aynı zamanda pedagojik formları bulunan üniversite mezunları olup, çocuklarla ilgili uzman kişilerdir. 4 yaşında baleye başlayan çocuklar fiziksel açıdan uygun oldukları takdirde seviye tespiti yapılarak uygun sınıflarda derse kabul edilir. Klasik Bale eğitiminin yanı sıra doğaçlama ile çocukların hayal güçleri ve yeteneklerini geliştirmesi sağlanır. Modern dans, klasik salon dansları (Tango – Vals – Bolero – Chacha Mambo), Latin Amerika dansları (Salsa – Caz) gibi danslar konularında uzman olan öğretmenler tarafından öğretilmektedir.

Bale derslerinin programı içinde bulunan dekor, kostüm, jimnastik, pantomim, solfej ve bale tarihi dersleri ve yetişiknler için dans kursları ayrı saatlerde ayrı öğretmenler tarafından öğretilmekte ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan tasdikli diploma verilmektedir.

Okulumuzun Piyano ve Kompozisyon öğretmeni Emir Gamsızoğlu ve Drama Öğretmeni Ege Maltepe dünya çapında ünlü sanatçılardır. Okulumuzda her yıl sonbahar, kış, ilkbahar ve yaz dönemlerinde kısa süreli atölye çalışmaları yapmaktadırlar.

Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Oyunculuk Bölümünden bölüm birincisi olarak mezun olan Ege Maltepe, kazandığı fulbright bursuyla eğitimine Amerika’da devam etmiş ve New York’ta Oscar ödüllü ünlü yönetmen Mike Nichols‘un öğrencisi olmuştur. Spolin Doğaçlama Oyunculuk tekniğini bizzat Viola Spolin‘in oğlu Paul Sills’ın kurduğu New York’taki New Actors Workshop isimli okulda öğrenmiş ve Viola Spolin’in gelini Carol Sills ile asistan yönetmen olarak çalışmış olan Ege Maltepe, halen New York’ta oyuncu olarak Off-off Broadway oyunlarında yer almakta ve yazdığı oyunlar New York tiyatro sahnelerinde oynanmaktadır.

Eşi benzerine rastlanmamış bir hikayesi olan Emir Gamsızoğlu ise 20 yaşına kadar Türkiye Basketbol Ligi Takımlarında sürdürdüğü sporculuk kariyerine geçirdiği bir sakatlık sonucu son vermek zorunda kalmış ve genelde 4-5 yaşında piyano eğitimine başlayan virtuozların seviyesine ulaşmıştır. Dünyanın en tanınmış klasik müzik sanatçılarından bazılarıyla konserler veren Gamsızoğlu ders verdiği The City College of New York Üniversitesin’de tanıştığı Pulitzer ödüllü besteci David Del Tredici’nin yönlendirmesi ve desteğiyle besteci olarak da tanınmış, eserleri usta müzisyenler tarafından Avrupa ve Amerika sahnelerinde icra edilmektedir.

 

Reklamlar